3 December 2023

Musk, Twitter’ın liderliğini kolay kolay bırakmayacaktır. Ama şu anki sorunu Tesla

4 min read

Yeni bir CEO gelecek. Ama hemen değil. Girişimci, 3 milyarlık negatif nakit akışını önleyen kesinti politikasını haklı çıkarıyor. Ancak Tesla’nın yatırımcıları kargaşa içinde: hisse fiyatı iki buçuk yılın en düşük seviyesinde

Elon Musk Twitter başkanlığından istifa edecek. Ama hemen değil. Önce bir halef bulunmalı. Bunu yapmak isteyecek kadar ‘çılgın’ biri. İnsan ona inanmak zorunda kalıyor. Twitter’a liderlik etmek kolay bir iş değildir. Şirket iyi durumda değil. Buna ek olarak, görevi kabul eden kişi, Musk’ın tek sahibi olduğu bir şirketi yönetmeyi de hesaba katmak zorunda kalacak.

Pretoria merkezli girişimciye şimdiye kadar en nankör görev bırakıldı: kesim. Sosyal medyadaki bir tartışmada ‘Son beş haftayı deli gibi masrafları kısarak geçirdim’ dedi. Durumun hiç de kolay olmadığını kabul etti. Twitter’ı “motoru yanan ve yere doğru ilerleyen kontrolden çıkmış bir uçak” olarak tanımladı. Ancak gelecek yıldan itibaren her şeyin daha iyi olacağına söz veriyor.

Musk kesintileri haklı çıkarıyor: 3 milyar kayıp önlendi
Özellikle de bu kesintiler sayesinde 3 milyar dolarlık negatif nakit akışından kurtulmuş olacaktı. Musk Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolar harcadı. Teklifini yaptığı sekiz ay öncesine kıyasla sosyal ağın değeri neredeyse yarı yarıya düşmüş durumda. Bazı analistlerin Amerikan medyasıyla paylaştığı tahminlere göre bugün yaklaşık 25 milyar değerinde.

Büyük olasılıkla dizginleri biraz daha elinde tutmak isterdi. Maliyetleri düzene koyma ve reklamlarının ırkçı paylaşımlar ve nefret söylemi içeren şiddet dolu bir ortamda sona ermesi halinde sosyal kasaya para akıtmaya niyetleri olmadığını açıkça söyleyen reklamverenlerle yaşanan zorluklarla başa çıkma zamanı.

Twitter’ın geliri hâlâ %90 oranında reklamlara dayanıyor. Ve gelirleri kullanıcıların aboneliklerine dayandırma fikri şu anda planlandığı gibi gitmiyor. Ancak Twitter hala gülmüyorsa, Musk için asıl sorun Tesla’nın ağlamaya başlamasıdır. Elektrikli otomobil üreticisi onun ana işidir. Servetinin büyük bir kısmının dayandığı (en son tahmin 160 milyar dolar, lüks holding Lvmh’nin başkanı Bernard Arnault’dan sonra dünyanın en zengin ikinci adamı).

Tesla Kasım ayından bu yana değerinin %41’ini kaybetti. Ve kesintileri duyurdu
Tesla, iki haftalık düşüşün ardından bugün yatay bir seansla (+%0,5) Wall Street’e nefes aldırdı. Belki de Twitter’ın başından ayrılacağını duyurmasının etkisi budur, zira şirketin hissedarları en az iki aydır Musk’ın ikili rolünden (Starlink, Neuralink, Space X ve TheBoringCompany’nin de başında) şikayet ediyordu. Musk’ın Twitter’ın genel merkezine ilk kez (bir lavaboyla) girdiği gün olan 1 Kasım’da Tesla’nın hisse başına değeri 450 dolardı. Bugün 137 dolar civarında seyrediyor. Dün şirket işe alımların durdurulduğunu ve 2023’ün ilk çeyreğinde yeni bir personel azaltımına gidileceğini duyurdu.

Musk, Tesla’nın piyasa değerindeki düşüşü ABD para politikasına bağlamaya devam ediyor ve Fed’i faiz oranlarını çok hızlı yükseltmekle suçluyor. ‘Şimdiye kadar tüm göstergeler deflasyonda olduğumuzu söylüyor’ dese de, dün bir tweet atarak takipçilerinin ABD ekonomi politikası hakkındaki görüşlerini soran bir başka anket başlattı. Ancak yatırımcılardan şu ana kadar bir yanıt gelmedi. Tesla’nın en iyi mühendislerinin Twitter’da çalışmak üzere şirketten ayrıldığını görenlerdenim. Musk’ın ABD başkanlığına yönelik saldırılarını sineye çekmek zorunda kalanlar.

Twitter’ın başındaki varisinin işi zor olacak
Tesla’ya yatırım yapan ana fonlardan birinin başkanı olan Ross Gerber’in yorumu ise özlü oldu: ‘Bizim için sorun, Musk’a göre ABD hükümetinin Twitter’a baskı yapmasının nedenlerinden biri olan Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın sorunlarını her gün tartışan bir CEO’ya sahip olmak.

Ancak bir başka sorun da, yeni bir CEO olsa bile Twitter’ın Musk’ın elinde kalmaya devam edecek olması. O da (meşru bir şekilde) toplumun işleyişinde söz sahibi olmak istemeye devam edecektir. Ve yeni patronun reklamcılar (ve siyaset) arasında kalan parçaları bir araya getirme çabaları, patronla hesaplaşmak zorunda kalacak. Tarihsel olarak komuta dizginlerini başkalarına bırakmaya meyilli biri değildir.