3 December 2023

İstanbul’un 1. hayvan temalı müzesi kedi severlere kapılarını açıyor

2 min read

İstanbul’un ilk hayvan temalı Kedi Müzesi, Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde Beşiktaş ilçesinde kapılarını hayvanseverlere açtı.

Şehrin ünlü kedi sakinlerinin artık ev diyebilecekleri özel bir yeri var: Antik Türk şehrinin kedi dostlarına adanan Kedi Müzesi.

Kentin ilk hayvan temalı müzesi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü münasebetiyle Çarşamba günü açıldı.

Beşiktaş Belediyesi tarafından kentin Avrupa yakasında yer alan Çırağan Hizmet Binası’nda açılan müze, masal, oyuncak, oyun ve çizgi roman tarihinin kedilerini bir araya getiriyor.

Yeni müzenin kurucusu Türk şair ve yazar Sunay Akın, açılış töreninde, yaklaşık 30 yıl önce Almanya’daki Nürnberg Oyuncak Müzesi’ni ziyaret ettiğinde çocukların dünyasının insanlığın geleceğini oluşturduğunu anladığını söyledi.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin de kurucusu olan Akın, “Koruma kavramını, doğa, hayvan ve insan sevgisini gelecek nesillere aktaran nesiller yaratmalıyız” dedi.”Bunu dikkate alarak kedi müzesi kurmaya karar verdik” dedi.

“Neden bir kedi?” diye merak etti ama sonra şöyle açıkladı: “Çünkü uygarlık tarihinde insana en yakın hayvan her zaman kedi olmuştur.”Ülkenin en önemli arkeolojik alanlarından biri olan Göbeklitepe’nin ünlü antik kompleksindeki kedi figürlerine dikkat çeken Akın, “Masal, oyun, oyuncak ve çizgi roman tarihindeki tüm kedilerin peşine düştük.”

“Gördüğünüz bu müze bu anlamda bir ilk” dedi. “Çocukların oyun dünyasına hayvan sevgisini aşılamak istiyoruz.”Müze için belge ve bilgi toplamak için 15 yıl harcadığını söyledi.

İstanbul şehri için kediler şüphesiz yaşamın ve popüler kültürün bir parçasıdır. İnsanların başıboş kedileri beslediğini veya kedilerin rahat uyumasına yardımcı olmak için kaldırımlara minderler yerleştirdiğini görmek şaşırtıcı değil.