3 December 2023

Aktris Helena Bonham Carter Londra Kütüphanesi’ne başkanlık eden ilk kadın

2 min read

Bu, 180 yıldan daha eski olan Londra Kütüphanesi için küçük bir devrimdir. Ödünç verme kütüphanesi, Birleşik Krallık’ta böyle bir kamu tesisinin bulunmadığı bir dönemde yazar Thomas Carlyle tarafından kurulmuştur.

Londra Kütüphanesi’nin başında bir kadın başkan var. Harry Porter ve The Crown gibi filmlerde rol alan aktris Helena Bonham Carter, 15 Kasım 2022’de 1841’den bu yana halk kütüphanesinin ilk kadın başkanı oldu.

İngiliz aktris Londra Kütüphanesi tarafından yapılan açıklamada, “Londra Kütüphanesi’nin ilk kadın başkanı olmaktan ve herkese açık olan bir kurumu desteklemekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi. “180 yılı aşkın bir süredir yazarlara ilham vermiş ve onları desteklemiş, birçoğu bir şekilde kendi kariyerini ve dünyanın dört bir yanındaki oyuncuların kariyerini etkilemiş eşsiz bir yer” dedi.

Hayal kırıklığından doğdu
Kurumun internet sitesinde Londra Kütüphanesi’nin, “Londra’da ödünç kitap alamadığı için hayal kırıklığına uğrayan” İngiliz yazar Thomas Carlyle tarafından kurulduğu belirtiliyor. Ünlü öykü yazarı Charles Dickens, British Library gibi devlet tarafından finanse edilen kütüphanelerden önce kurulmuş bir kütüphanenin kurucu üyelerinden biriydi.

Londra Kütüphanesi, Helen Bonham Carter’ın onursal bir pozisyon olan kütüphane başkanlığı görevinin “düzenli kamu fonu almayan bir hayır kurumu olan Kütüphane adına fon toplamak ve savunuculuk yapmak” olduğunu söylüyor. Ancak 1986’dan beri özel kütüphanenin üyesi olan aktris, özellikle “yeni yazarlara” adanmış proje, “büyüyen okul programı ve yıllık ücretin tamamını ödeyemeyenler için farklı üyelik türleri” ile ilgileniyor. BBC’ye göre bu miktar yılda 525 sterline (yaklaşık 600 avro) denk geliyor.