4 October 2023

Afrika’daki zorluklar Mozambik gazına yatırımı gözden geçirebilir

3 min read

Uzman enerji danışmanlık şirketi WoodMackenzie bugün yaptığı açıklamada petrol şirketlerinin Sahraaltı Afrika’daki operasyonlarında birçok zorlukla karşılaştığı uyarısında bulundu ve Eni’nin Mozambik’teki gaz yatırımı da dahil olmak üzere projelerde büyük revizyonlar olabileceğine işaret etti.

WoodMackenzie analistleri Sahra-altı Afrika’daki 2023’ün büyük sorunlarına ilişkin bir raporda, “Kıta genelinde projeler, enerji geçişiyle ilgili endişelerden uluslararası finansman zorluklarına kadar artan zorluklarla karşılaşıyor ve bu da birçok keşif projesini riske atıyor; 2023, uzun süredir boru hattında olan projelerde büyük revizyonlar gördüğümüz yıl olabilir” diye yazdı.

Yatırımcılara gönderilen ve Lusa’nın erişimine açık olan belgede, “Doğu Afrika’nın geleceği belirsiz, Mozambik’in Area 1 projesi ‘mücbir sebep’ altında ve operatör TotalEnergies’in yeniden başlaması için acil bir durum görmüyoruz” denildi.

WoodMackenzie, tersane ve gaz üretim tesisinin inşaat işlerini yapacak müteahhitlerin “projenin yeniden başlaması halinde yeni maliyet ortamına işaret edeceklerini”, bunun da ülkenin kuzeyinde gaz aramayı daha pahalı hale getireceğini, ayrıca sahanın onarım maliyetinin de “büyük olacağını” ekliyor.

WoodMackenzie tahminlerinde ayrıca Alan 4 gaz arama projesi Rovuma LNG’nin “Alan 1 ile paylaşılan kara aramalarını terk edeceğini” söylüyor ve “verimli ve güvenli açık deniz aramaları Coral Floating LNG’nin [yüzer bir platformda] Mozambik’in Kasım ayında gaz ihraç eden ülkeler grubuna katılmasını sağladığını” savunuyor.

Afrika’daki petrol operatörleri, “daha marjinal veya karmaşık sahalardaki kayıpları azaltma fırsatlarını değerlendirebilirler ve incelenmekte olan bu pakette 50 milyar $ [46,2 milyar €] sermaye harcaması bulunmaktadır.”

Mozambik’in Cabo Delgado açıklarında bulunan ve dünyanın en büyükleri arasında yer alan Rovuma havzasındaki doğal gaz rezervlerini işletmek üzere onaylanmış üç geliştirme projesi bulunmaktadır.

Bu projelerden ikisi daha büyüktür ve gazın deniz tabanından karaya kanalize edilmesini, bir tesiste soğutulmasını ve sıvı halde deniz yoluyla ihraç edilmesini öngörmektedir.

Bunlardan biri TotalEnergies (Area 1 konsorsiyumu) tarafından yürütülmektedir ve Mart ayında Palma, Cabo Delgado’da (kuzey) meydana gelen silahlı saldırının ardından süresiz olarak askıya alınana kadar çalışmalar ilerlemiştir.

Diğeri ise ExxonMobil ve Eni (Area 4 konsorsiyumu) liderliğindeki henüz duyurulmamış yatırımdır.

Daha küçük ve neredeyse tamamlanmış olan üçüncü bir proje de Area 4 konsorsiyumuna aittir ve geçen yıl Kasım ayında faaliyete geçen, doğrudan denizde ihracat için gaz yakalayacak ve işleyecek bir yüzer platformdan oluşmaktadır.

Yüzer platformun 3,4 mtpa (yılda milyon ton) sıvılaştırılmış doğal gaz üretmesi beklenirken, 1. Bölge 13,12 mtpa’ya işaret ediyor ve 4. Bölge için kara planı 15 mtpa’yı öngörüyor.

Cabo Delgado eyaleti 2017 yılından bu yana silahlı isyancılar tarafından terörize ediliyor ve bazı saldırılar aşırılıkçı grup İslam Devleti tarafından üstleniliyor.

Çatışma, ACLED çatışma kayıt projesine göre 3.100’den fazla kişinin ölümüne ve Mozambikli yetkililere göre 817.000’den fazla kişinin yerinden edilmesine yol açtı.

Temmuz 2022’den bu yana, Ruanda’nın desteğiyle hükümet birlikleri tarafından gerçekleştirilen ve daha sonra Güney Afrika Kalkınma Topluluğu’nun (SADC) da katıldığı bir saldırı, Ağustos 2020’den bu yana işgal altında olan Mocímboa da Praia kasabası da dahil olmak üzere isyancıların bulunduğu birçok bölgenin kurtarılmasıyla güvenliğin artmasını sağladı.